Dlaczego profilaktyczna wizyta u fizjoterapeuty jest dobra, nawet gdy ból, który nam się przytrafił, już minął?

Ludzki organizm jest wyposażony w szereg mechanizmów obronnych, które aktywowane są samoistnie w razie urazu lub przeciążenia.


Niestety, są one dość archaiczne, bo w drodze ewolucji człowieka miały zapewniać po prostu przetrwanie jednostki.


Krótko mówiąc, jeśli organizm nie ma możliwości wyleczyć tego, co się zepsuło i odzyskać utraconej sprawności to się kompensuje i obciąża inne struktury, aby „jakoś” (możliwie sprawnie) funkcjonować.


W dzisiejszych czasach samo „przetrwanie” już nam nie wystarczy, bo chcemy być sprawni na 100%, a nie „jakoś” egzystować.


Fizjoterapeuta, badając ciało, sprawdza działające mechanizmy, rozpoznaje je i jeśli to potrzebne poprawia na te właściwe, aby nasze ciało działało najbardziej ergonomiczne jak to możliwe. Istotne są również wskazówki co do tego, co nasze dolegliwości wywołuje i jak możemy radzić sobie w razie potrzeby samodzielnie.

Arkadiusz Smardzewski

D.O. Arkadiusz Smardzewski czynny fizjoterapeuta dyplomowany osteopata (absolwent Akademii Osteopatii FICO-MUM), współwłaściciel w MMED Centrum Zdrowia.

Terapia w dolegliwościach bólowych jest moją pasją. Dzięki studiom Osteopatii mogę rozwiązywać zawiłe zagadki bólowe pacjentów i ukierunkować ich postępowanie w taki sposób by ich organizm był w stanie się regenerować, a dolegliwości nie powracały.

Osteopatia szczególnie poszerza moje horyzonty i zmienia punkt widzenia z czysto mechanicznego na taki, który spójnie tłumaczy zależności anatomiczne, fizjologiczne i neurologiczne w naszym ciele.

Nic jednak nie zastąpi logicznego łączenia mechanizmów anatomicznych, biomechanicznych, fizjologicznych, wisceralnych i czaszkowych oraz rozumienia wzajemnego oddziaływania tych układów na siebie i ich integrowania.

Terapeuta manualny, chiropraktyk, osteopata, a prywatnie mąż i ojciec ;)