Fizjoterapia dziecięca
Jesteś rodzicem, bardzo troszczysz się o swoje dziecko i chcesz zrobić wszystko, żeby było zdrowe i dobrze się rozwijało?
Na co powinieneś zwrócić uwagę od pierwszych dni dziecka, co powinno Cię zaniepokoić, a kiedy trzeba wspomóc jego rozwój?
Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, przytaczając sytuacje Wasze - rodziców, w których często znajdujecie się i nie zawsze wiecie, co dalej z tym zrobić.
1. "Moje dziecko preferuje bardziej prawą stronę. Układa się jakby w literkę C, ale pediatra mówił, żeby poczekać do 3 miesiąca życia może samo się wyrówna"
Bardzo często terapeuci dziecięcy słyszą takie słowa od rodziców, którzy przychodzą do nas w 4 czasem 5 miesiącu życia. Czekali aż ta asymetria, preferencja jednej strony, wyrówna się, bo przecież do 3 miesięcy życia jest ona fizjologiczna. BŁĄD! Asymetria w każdym wieku czy to w 1 miesiącu, czy w 10 nie jest fizjologiczna.
Fizjologią jest to, iż dziecko od narodzin do około 3 miesiąca życia nie potrafi ułożyć się w osi (nos, broda, pępek, spojenie łonowe nie są w jednej linii). Gdy główka niemowlęcia patrzy w stronę prawa, cała jego prawa strona tułowia wydłuża się, a lewa ulega skróceniu. Natomiast dziecko potrafi i tak samo często odwraca główkę w jedną i drugą stronę. Jeżeli główka częściej zwrócona jest w jedną stronę, bądź potylica jest spłaszczona, nie ma symetrycznego zakresu ruchu, czy tułów dziecka stale skrócony jest w jedną stronę, możemy myśleć o asymetrii. Czy to jest w wieku 1 miesiąca, czy 4 trzeba szybko zacząć działać. Im szybciej wyłapiecie Wy- rodzice problem, tym szybciej my -fizjoterapeuci pomożemy dziecku i tym terapia będzie krótsza i możliwe mniej intensywna, niż ma to miejsce gdy nieprawidłowości są już utrwalone.
2. "Mój Maluszek ma dopiero miesiąc, a już jest taki silny".
Większości fizjoterapeutom/osteopatom już zapała się czerwona lampka, słysząc takie słowa. Nasz noworodek nie potrafi jeszcze w pełni kontrolować głowy, a w pozycji leżenia na brzuchu jest w stanie unieść ja na chwile, aby odwrócić na drugą stronę. Zaciśnięte pięści u dziecka, wysoki podpór w wieku ok. 1-2 mc. życia dziecka nie będzie świadczyło o jego sile, tylko może świadczyć o wzmożonym napięciu mięśniowym. Pamiętajmy MOŻE nie musi, na postawę motoryczną naszego dziecka składa się wiele czynników m.in. tzw. problemy "brzuszkowe" dlatego każdemu niemowlęciu należy przyjrzeć się i ocenić go bardzo indywidualnie.
3. "Moje dziecko ma 4 miesiące a jeszcze nie unosi głowy w podporze" Sytuacja przeciwna do poprzedniej. Pamiętajmy, dziecko powinno leżeć na brzuchu od samego początku, a od 2 miesiąca zaczyna unosić i utrzymywać przez kilka sekund głowę, aby już w 3 miesiącu głowa była w przedłużeniu osi ciała i nasz mały człowiek mógł przez dłuższy czas obserwować świat z innej perspektywy. Jeżeli wydaje Wam się, że Wasze dziecko mówiąc potocznie "leje się przez ręce" warto skontrolować czy aby na pewno nie ma obniżonego napięcia mięśniowego.
4. "Moje dziecko już wstaje a jeszcze nie potrafi obrócić się z brzucha na plecy". Dosyć często spotykamy się z dysharmonią rozwoju. Jedne czynności nasz maluch opanował świetnie, a inne wydawałoby się dużo łatwiejsze sprawiają mu trudność. Z czego to wynika? Przyczyn może być bardzo dużo, a czasem może wynikać to z Waszej nadgorliwości. Z rozmów z Wami rodzice często wynika, że Wy albo babcie stawiacie, sadzacie swoje dzieci, które nie osiągnęły jeszcze poprzednich umiejętności potrzebnych im do harmonijnego prawidłowego rozwoju. Warto upewnić się, czy nieprawidłowa kolejność osiągania "kamieni milowych" jest wynikiem jakichś zaburzeń, czy może naszych błędów.
Sytuacje, w których warto być pod opieką fizjoterapeuty/osteopaty to takie kiedy mamy obciążony wywiad okołoporodowy, bądź wyniki np. USG przezciemiączkowego wskazują, że rozwój być może nie będzie przebiegał prawidłowo.
Jeśli Wasze dziecko notorycznie ulewa, miewa kolki, zaparcia, niespokojny sen bądź nieutulony płacz, konieczna jest wizyta u terapeuty dziecięcego.
Pamiętajcie lepiej ZAPOBIEGAĆ niż LECZYĆ !
Na te wątpliwości i inne problemy Waszych dzieci, czekają nasi fizjoterapeuci/ osteopaci.
W celu umówienia wizyty prosimy o kontakt z naszym sekretariatem.