Czy silne łydki mogą uchronić nas przed Tendinopatią ścięgna Achillesa?

Szperając w artykułach naukowych, wpadł mi w oko jeden, poruszający zagadnienia, które wydają się bardzo „na czasie”, bo październik w gabinecie chyba możemy nazwać ‘’miesiącem z Achillesem’’!


Problemy z Achillesem dotykają szczególnie często biegaczy długodystansowych, a już wyjątkowo tych po 40 roku życia. Wydaje się, że problem „zabiegamy”, ale szybko okazuje się, że Achilles potrafi być bardzo uparty, co?


Przyczyn takiego stanu rzeczy może być oczywiście bardzo wiele!
Jeśli ktoś już szukał sposobów, jak możemy takim nieprzyjemnościom zapobiegać, to czemu by z tego nie skorzystać?


I tak właśnie silne zginacze podeszwowe stopy (mięśnie brzuchaty i płaszczkowaty łydki) zmniejszają ryzyko wystąpienia tendinopatii ścięgna Achillesa!
Zatem, Biegaczu! Bieganie to też trening siłowy, a silne i elastyczne łydki, to mniejsze ryzyko uszkodzenia ścięgna Achillesa.


Warto więc nieco bardziej zaprzyjaźnić się z wspięciami na palce (najlepiej z dodatkowym obciążeniem) i zadbać o piękne, silne łydy, które poprowadzą nas przed długie, przyjemne i bezkontuzyjne kilometry!

Olga Pierzak - Wypych

Olga Pierzak-Wypych jest magistrem fizjoterapii, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, a obecnie studentką Akademii Osteopatii FICO-MUM.

W centrum jej zainteresowań leżą głównie ortopedia i fizjoterapia sportowa. Sport to nieodłączny element jej życia - od 7 lat biega oraz uprawia sporty siłowe. Osteopatia, fizjoterapia i sport to trzy najważniejsze aspekty jej pracy, które płynnie się przeplatają, a odpowiednio ze sobą połączone dają świetne efekty terapeutyczne.

W swojej pracy wykorzystuje wiedzę zdobytą na licznych kursach oraz studiach Osteopatii. Dzięki swojej wieloletniej pasji i doświadczeniom sportowym potrafi lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania pacjentów, co jest ogromnie ważne przy tworzeniu indywidualnego planu terapii. Za każdym razem daje z siebie wszystko, żeby kontuzje nie odbierały przyjemności z treningu oraz nie marnowały ciężkich godzin poświęconych na budowanie formy!

W swojej pracy wykorzystuje m.in.. terapię manualną, trening czy suche igłowanie.

W czym może Ci pomóc?

  • kontuzje sportowe
  • dolegliwości bólowe kręgosłupa i narządu ruchu
  • fizjoterapia po zabiegach operacyjnych
  • stany przeciążeniowe narządu ruchu
  • suche igłowanie
  • masaż
  • odnowa biologiczna.