Osteopatia a dolegliwości bólowe szyjnego odcinka kręgosłupa

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa występuje bardzo często, szczególnie u osób, które codziennie spędzają długie godziny na pracy przed komputerem... Niekiedy dolegliwości te rozpoczynają się stanem ostrym, a innym razem rozwijają się stopniowo w wyniku sumowania się wielu dysfunkcji i patologii. Przyczyn takich dolegliwości może być bardzo wiele – zmiany zwyrodnieniowe kręgów, zmiany degeneracyjne dysków, urazy, guzy, bóle mięśniowo – powięziowe i wiele innych.

Co może zaoferować osteopata w przypadku takich dolegliwości

Podstawą każdego postępowania leczniczego jest diagnoza – terapeuta przeprowadzi wywiad, wykona testy diagnostyczne i przeprowadzi badanie palpacyjne.
W diagnostyce należy zwrócić uwagę również na rzutowanie bólu z narządów trzewnych, szczególnie takich jak płuco, oskrzela, przełyk czy wątroba. Istotne jest również zwrócenie uwagi na powiązania powięziowe odcinka szyjnego odcinka kręgosłupa z innymi częściami ciała.
Czynników jest bardzo wiele i należy je wszystkie dokładnie przeanalizować, żeby znaleźć źródło problemu i dobrać odpowiednie leczenie.

Osteopata oprócz leczenia miejscowego i globalnego podejścia do ciała jako do całości, zwraca uwagę również na funkcjonowanie pacjenta w środowisku i jego styl życia.
Po dokonaniu diagnozy posługuje się narzędziami w postaci technik manualnych, mobilizacji tkanek i narządów, technik czaszkowych czy manipulacji osteopatycznych, które pozwolą usunąć czynnik sprawczy i zlikwidować ból.
Celem leczenia osteopatycznego jest wzmocnienie WŁASNYCH ZDOLNOŚCI ORGANIZMU DO SAMO UZDROWIENIA, a także wywołanie zmian metabolicznych, biochemicznych i krążeniowych.

Nasze ciało świetnie się regeneruje i ma wielką moc, jednak niekiedy potrzebuje małej pomocy ze strony fizjoterapeuty, który wskaże mu odpowiedni kierunek.

Olga Pierzak - Wypych

Olga Pierzak-Wypych jest magistrem fizjoterapii, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, a obecnie studentką Akademii Osteopatii FICO-MUM.

W centrum jej zainteresowań leżą głównie ortopedia i fizjoterapia sportowa. Sport to nieodłączny element jej życia - od 7 lat biega oraz uprawia sporty siłowe. Osteopatia, fizjoterapia i sport to trzy najważniejsze aspekty jej pracy, które płynnie się przeplatają, a odpowiednio ze sobą połączone dają świetne efekty terapeutyczne.

W swojej pracy wykorzystuje wiedzę zdobytą na licznych kursach oraz studiach Osteopatii. Dzięki swojej wieloletniej pasji i doświadczeniom sportowym potrafi lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania pacjentów, co jest ogromnie ważne przy tworzeniu indywidualnego planu terapii. Za każdym razem daje z siebie wszystko, żeby kontuzje nie odbierały przyjemności z treningu oraz nie marnowały ciężkich godzin poświęconych na budowanie formy!

W swojej pracy wykorzystuje m.in.. terapię manualną, trening czy suche igłowanie.

W czym może Ci pomóc?

  • kontuzje sportowe
  • dolegliwości bólowe kręgosłupa i narządu ruchu
  • fizjoterapia po zabiegach operacyjnych
  • stany przeciążeniowe narządu ruchu
  • suche igłowanie
  • masaż
  • odnowa biologiczna.